Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów, podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych, skrobaczki do języka i odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej. Sprawdź, jak prawidłowo myć zęby. Jakie są odpowiednie techniki szczotkowania zębów? Jaką szczoteczkę i pastę do zębów wybrać?

Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie całej jamy ustnej składa się z czterech etapów: czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, szczotkowania zębów za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, oczyszczania języka za pomocą specjalnej skrobaczki i płukania jamy ustnej płynem do ust.

Jak prawidłowo czyścić zęby – nici dentystyczne
Przed szczotkowaniem zaleca się oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Jak używać nici dentystycznych? Utnij odpowiednio długi kawałek nitki i owiń nim końce palców wskazujących obu dłoni. Następnie wsuń nitkę między zęby i delikatnie poruszaj nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów.

Jeśli czyścisz zęby górne, nitkę wyciągaj zawsze ku dołowi, a jeśli zęby dolne, kieruj nitkę ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej zawsze używaj nowego, świeżego odcinka nitki. Nitkowanie powinno trwać trochę ponad minutę.

Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki szczotkowania zębów
Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Na koniec dobrze jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.

Wyróżniamy dwie najlepsze techniki czyszczenia zębów:

okrężną – główkę szczoteczki ustaw prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania wykonuj delikatne, okrężne ruchy;
wymiatającą – główkę szczoteczki ustawi pod kątem 45 stopni i wykonuj nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót.

Jak czyścić język?
Nieprzyjemny zapach z ust czy choroby jamy ustnej mogą być wywoływane przez bakterie nagromadzone na brodawkach języka, dlatego po wyszczotkowaniu zębów należy delikatnie oczyścić język, a także podniebienie. Język można czyścić szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu – w ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta. Jednak niektórzy stomatolodzy twierdzą, że podczas takiego zabiegu bakterie zostają “zepchnięte” w głąb jamy ustnej, a nie usunięte. Dlatego zamiast szczoteczki do zębów można użyć specjalnej skrobaczki do języka. Jak czyścić język skrobaczką? Wystarczy kilka razy przejechać nią po powierzchni języka od jego nasady aż po sam koniec, a także po jego bokach. W ten sposób zostanie usunięta większość bakterii. Po zabiegu należy przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.